top of page

Luky a příslušenství

Luky vyrábíme ve velikostech dětský (0-10 let), juniorský (asi 11-16 let) a dospělácký v délkách 160, 180 a 200 cm. Na výběr máme mnoho různých nátahových sil luků od cca 15 lbs (asi 6,8 kg) do cca 80 lbs (asi 36,3 kg). Svou vhodnou nátahovou sílu si tak může najít každý. 

V současné době nabízíme dva typy luků: Classic, jenž je specifický ponecháním ratanové kůry na svrchní straně, která umožňuje dosáhnout větších nátahových sil a díky jejíž kresbě má luk krásný a neotřelý design. Druhým typem je pak Luxury, jenž je vyráběn kompletně bez strojového zjednodušení a jenž je specifický odstraněním kůry po celém obvodu, pročež vypadá jako historicky používané tisové luky. Všechny luky jsou impregnovány včelím voskem, který je chrání před vlhkostí a špínou. 

Rukojeti děláme ve dvou variantách: běžně luky opatřujeme rukojetí ze dvou druhů kůže, na požádání však můžeme boční pruhy kůže kolem úchytu pro ruku nahradit pruhy kožešiny.

Cena za Classic luky: dětský 690 Kč, juniorský 990 Kč, dospělácký 160 cm stojí 2000 Kč, dospělácký 180 cm stojí 2200 Kč, dospělácký 200 cm stojí 2400 Kč.

Luxury luky vyrábíme ve velikostech 160 - 200 cm, jejich cena je o 400 Kč vyšší než odpovídající velikost jejich Classic protějšků. 

 

Šípy vyrábíme ve velikostech 55 - 80 cm, standardně z bukového dřeva. Je možné po dohodě vyrobit šípy i ze dřeva smrkového nebo šípy až délky 90 cm. Smrkové dřevo je oproti bukovému lehčí a má lepší letové vlastnosti. Je však rovněž křehčí a tudíž více náchylné ke zlomení. Při správném použití se ale jeho zlomení nemusíte bát. Bukový šíp je vhodný například i na tábory a další akce, kde je předpoklad poněkud tvrdšího zacházení se šípy. Hroty šípů jsou ocelové, vhodné pro terčovou střelbu. Standardně barvíme konce šípů reflexní barvou, aby bylo snadné je nalézt například ve vysoké trávě či spadaném listí. Je však možné ponechat tyto konce přírodní. Každý šíp je ošetřen na povrchu bezbarvým lakem, aby se nemohl snadno zkroutit. Jako stabilizační letky používáme kvalitní peří různých druhů ptáků (nejčastěji krocaní a paví). Letky jsou vlepeny v drážkách. Na boku šípu, který má směřovat směrem od luku je pro rychlou orientaci upevněna ocelová sponka. 

Cena dětského bukového šípu (55-60 cm) je 130 Kč, juniorského (65-70 cm) 140 Kč a dospěláckého (75-80 cm) 150 Kč. Nadstandardně dlouhé šípy (85-90 cm) stojí 170 Kč za kus. Smrkové šípy vyrábíme ve velikostech 75-90 cm, jejich cena je o 20 Kč vyšší, než u stejné délky bukového šípu.

Dále vyrábíme i chrániče předloktí a prstů. Pokud byste si chtěli luk koupit avšak strachovali byste se o bezpečnost svých nejmenších, nabízíme i speciální tupé hroty, které se nasazují na ostrý hrot šípu. Používají se s luky do nátahové síly max. 20 lbs při střelbě na měkký podklad.  

 

Cena chrániče předloktí je 200 Kč, cena chrániče prstů je 30 Kč.

Pro rady jak vybrat správný luk nebo další vybavení můžete mrknout sem, nebo nás můžete kontaktovat. Samozřejmě vám s výběrem rádi poradíme i přímo ve své dílně. Jsme totiž přesvědčeni, že pokud je to možné, osobní vyzkoušení luku je vždy nejlepší. 

Bezpečnost

Bezpečnost při lukostřelbě

• Při střelbě používejte nepoškozené chrániče předloktí a prstů vhodné velikosti, případně chrániče hrudi.

• Vždy střílejte pouze na terč.

• Oděv střelců by měl být přiléhavý. Volný oděv je třeba sepnout. Veškeré šňůrky, které by při výstřelu mohly přijít do kontaktu s lukem, musí být zastrčeny.

• Dlouhé vlasy musí být svázány.

• Pro ochranu hrudi vyprázdněte náprsní kapsy.

• Obuv volte stabilní, nejlépe sportovní.

• Nezapomeňte před střelbou důkladně rozcvičit zatěžované svalové partie.

• Nasazování tětivy na luk nesprávným způsobem může vést k vážnému poranění.

• Poškozené náčiní nikdy nepoužívejte. Nevhodné a poškozené tětivy vyměňte.

• Luk napínejte jen na střelecké čáře.

• Používejte správně dlouhé šípy. Při přetažení těsně před uvolněním tětivy mohou krátké šípy zasáhnout luk a zlomit se nebo mohou projít rukou střelce.

• Používejte toulce, nebudete muset nosit šípy v rukou, což přispěje k bezpečnosti vaší i vašeho okolí.

• Při střelbě více osob zajistěte dozor na střelecké čáře.

• Střílejte vždy pouze z jedné střelecké čáry.

• Za žádných okolností nesmí nikdo střílet, pokud se někdo nachází na střelnici v blízkosti terčů. Šípy se mohou odrazit od terčů nebo se mohou odchýlit od původního směru.

• Na střelecké čáře zacházejte s luky a šípy opatrně, aby nemohlo dojít k zasažení nebo poranění ostatních střelců. Jakýkoliv nečekaný kontakt se střelcem v plném nátahu může zapříčinit, že střelec provede nesprávný výstřel, následkem čehož může dojít k úrazu.

• Střelci nesmí napínat luk takovým způsobem, který by omezoval v činnosti střelce stojící po levém a pravém boku.

• Luk je třeba udržovat ve svislé poloze, neboť jakékoliv naklonění vlevo nebo vpravo může překážet ostatním střelcům.

• Šípy nasazujte na tětivu až v okamžiku, kdy střelci stojí na střelecké čáře a zazní signál k zahájení střelby.

• Střelci, hlavně začátečníci se musí vyvarovat nebezpečnému jednání, jako je "šermování", vrhání šípy, motání se s lukem na střelecké čáře i mimo ni.

• Střelci se navzájem neobtěžují ani se neočekávaně nedotýkají střelce, mezi střelci musí být dostatečný prostor pro střelbu, aby při nátahu luku nedošlo ke vzájemnému kontaktu.

• V případě, že šíp spadne za střeleckou čáru, musí střelec počkat, dokud střelci po jeho stranách nepřestanou střílet a teprve potom si smí náčiní zdvihnout. Šíp, který není možné zdvihnout bez toho, aby střelec opustil střeleckou čáru, seberte až po ukončení střelby.

• Šíp, který se pořádně nezarazí do terče a zůstane viset přes terč, je třeba odstranit hned, jak si jej všimnete. Je nutné zastavit střelbu, jít k terči, zaznamenat bodovou hodnotu šípu (pokud je to třeba), vytáhnout šíp a znovu zahájit střelbu.

• Během chůze k terčům dávejte pozor na šípy zabodnuté do země nebo do terče. Končíky mohou být ostré, proto je nutné zdvihnout všechny šípy, které dopadly před terč, bez ohledu na to, komu patří.

• Při vytahování šípů z terče postupujte opatrně a dbejte na to, aby nikdo nestál těsně za vámi.

• Při hledání šípů zajistěte, aby někdo stál před terčem a zabránil další střelbě. Pokud vás není dostatek, umístěte před terč luk, aby ostatní střelci věděli, že tento terč není volný.

• Je nezbytné najít všechny šípy, aby nedošlo ke zranění osob.

• Nikdy neběhejte se šípy v rukou.

 

Při napínání luku používejte správnou techniku -

   1. způsob: nasaďte tětivu do spodního zářezu, opřete spodní konec luku o zem, druhý konec uchopte do dlaně a kolenem jedné nohy tlačte na střed luku - když se luk​ dostatečně prohne, nasaďte druhý konec tětivy do horního zářezu; ujistěte se, že obě oka tětivy pevně sedí v zářezech k tomu určených. 

   2. způsob: nasaďte tětivu do spodního zářezu, uchopte horní konec luku do levé ruky, rozkročte se a spodní konec luku si protáhněte za levým lýtkem a opřete ho o pravý nárt (nenasazená tětiva vede vepředu před nohama), pak tlačte levou rukou korní konec luku dopředu a ohýbejte ho. Když se luk​ dostatečně prohne, nasaďte druhý konec tětivy do horního zářezu; ujistěte se, že obě oka tětivy pevně sedí v zářezech k tomu určených.

Údržba

Je třeba mít na paměti, že luky jsou dřevěné. Ačkoli jsou impregnované voskem, nejsou absolutně voděvzdorné. Pokud luk zmokne, nechte ho vyschnout při pokojové teplotě (ne prudce - např. na topení). Po střelbě sejměte tětivu - není vhodné nechávat tětivu na luku déle, než trvá střelba. Ramena luku by se mohla ohnout a snížit tak výkon luku. Luk ani tětiva nesmí přijít do kontaktu s plamenem ani s jinými horkými materiály. 

Luk je možné napínat pouze na deklarovanou délku šípu - při přetažení hrozí zlomení ramen luku. 

Skladování je nejvhodnější při pokojové teplotě v suchém prostředí. 

Pokud se tětiva začne třepit, vyměňte ji - hrozí riziko prasknutí.

bottom of page