top of page

Lžíce a žerlice

Žerlice jsou náš autorský výrobek. Už samo slovo je originální, jde o zkratku slov "žertovné lžíce". Žerlice jsou ručně vyřezávané lžíce z lipového dřeva, které mají nečekané tvary. Jsou určené pro dekoraci, jako netradiční dárek, nebo opravdu na jídlo. Ostatní lžíce jsou rovněž ručně vyráběné, ale použité dřevo se může lišit. Obvykle na tyto lžíce používáme tvrdá listnatá dřeva (např. švestku, hrušku nebo šeřík). Není rovněž problém vyrobit lžíci či žerlici na přání, ať už podle nákresu nebo podle zadaného tématu.

Popis žerlic

Detaily

Cena: dle složitosti a velikosti požadované žerlice (od cca 350 do 2000 Kč)

 

Lžíce určené k jídlu bývají vyrobeny z ovocných dřevin nebo ze šeříku. Tyto lžíce jsou plně funkční a způsobilé ke kuchyňskému použití. Žerlice bývají vyrobeny z lipového dřeva a ačkoli nejsou na jídlo přímo stavěny, použít se tak rozhodně také dají. 

Po použití doporučujeme lžíci umýt, nechat samovolně oschnout (ne prudce sušit) a přetřít olivovým olejem. 

Protože se jedná o dřevěný výrobek, nesvědčí mu dlouhodobý pobyt ve vlhku. Skladování je proto nejvhodnější v suchém prostředí v pokojové teplotě. Při tvrdém nárazu se může lžíce poškodit. Lžícím nevadí kontakt s horkou vodou (např. při míchání polévky v hrnci) ale nesmí přijít do přímého kontaktu s plamenem. 

 

Závěrem jsme nuceni vás upozornit, že naše lžíce nebyly testovány dle hygienických norem a oficiálně tedy není možno je používat k jídlu. Jedním dechem však můžeme dodat, že dřevěné lžíce se používaly k jídlu celá staletí a to ještě předtím, než nějaké hygienické normy vůbec vznikly. 

bottom of page