top of page

Vikingský štít

Vikingské štíty se drží za rukojeť v ose štítu. Toto držení zajišťuje bojovníkovi vysokou manévrovatelnost a zároveň skvělou vyváženost, protože se mu štít nepřeklápí do stran a umožňuje mu se štítem velmi efektivně pohybovat. A to ať už se štítem brání nebo jím útočí. Ruka držící rukojeť je chráněna železnou ručně kovanou puklicí.

Popis

Tento precizní vikingský štít z lipového dřeva vyrábíme ve dvou variantách:

1) Prostý prkenný štít - ten je vyroben z jedné vrstvy lipových prken tloušťky 1 cm, která jsou vzájemně spojena dvěma příčnými lipovými latěmi a madlem. Je nejvíce podobný severským vzorům.

2) Překládaný prkenný štít - tento je vyroben ze dvou vrstev prken, která jsou orientována kolmo na sebe. Tato orientace zvyšuje pevnost celkového uspořádání. Celková tloušťka dřeva je 1 cm.

Štít je standardně potažen na přední straně třemi vrstvami lněného plátna a po okraji surovou kůží. Okraje jsou běžně přichyceny surovkovým provázkem (proužek surové kůže), je však možné se domluvit na přichycení okraje umělou šlachou, která povýší vzhled šítu na další úroveň. Surová kůže je v přírodní barvě, je ji však možné po dohodě namořit odstínem hnědé popřípadě jiné barvy.

Madlo z lipového dřeva je potaženo kůží pro lepší úchop a krásný vzhled.

Vnitřní strana štítu je impregnována včelím voskem, což štítu jednak přidává krásný lesklý povrch, jednak nezaměnitelnou vůni ale hlavně ho tato vrstva chrání před nečistotami a vodou.

Váha celého štítu je asi 4,5 kg při průměru korpusu 80 cm a síle puklice 2 mm.

Popis viking. štít

Doplňkové parametry a ceny

Cena standardního prkenného štítu je 4 000 Kč (3 vrstvy lněného plátna na přední straně, okraje kryté surovkou, lipové madlo s koženým opletem, vnitřní strana impregnovaná včelím voskem, středová puklice).

Cena standardního překládaného štítu je 6 000 Kč (3 vrstvy lněného plátna na přední straně, okraje kryté surovkou, lipové madlo s koženým opletem, vnitřní strana impregnovaná včelím voskem, středová puklice).

Na štít je možné si zvolit sílu puklice 2 mm nebo 3 mm.

Průměr štítu je možné si zvolit od 60 do 85 cm.

Okování okrajů zvedá cenu o 500 Kč (pobytí okrajů ocelovým pásem tloušťky 2 mm, namísto okrajů krytých pruhem surovky).

Kožený řemen z kvalitní hověziny s přezkou pro nošení na rameni stojí 300 Kč.

Pro zvýšení odolnosti je možné na okraje pod surovku přidat lano, které bude tlumit nárazy a zvýší životnost štítu. Cena tohoto úkonu je 200 Kč.

Namísto lněného plátna je možno pro vyšší odolnost štítu přední stranu potáhnout surovou kůží. Cena se odvíjí od průměru žádaného štítu.

Individuálně se lze domluvit na případných dalších úpravách.

Údržba

Naše štíty jsou plně funkční bojové štíty určené pro tvrdé střety. Protože jsou však vyrobeny z přírodních materiálů (dřevo, kůže), nejsou nezničitelné a je potřeba jim věnovat určitou péči. I když je štít impregnován voskem, není dokonale voděvzdorný. Pokud štít zmokne, nechte ho pomalu vyschnout při pokojové teplotě (ne prudce např. u kamen nebo dokonce u táboráku). Skladování štítů je nejvhodnější v suchém prostředí v přibližně pokojové teplotě. Plátno či surovka na přední straně vydrží hodně, ale nejsou to materiály neprůstřelné. Pokud štít dostane přímý zásah obouruční sekerou na střed, je dost možné, že to krytí štítu prorazí a zbraň zasáhne dřevo. Takovéto typy útoku doporučujeme spíše odklánět stranou. Štíty nejsou stavěny na snášení dlouhodobého tlaku (např. na sezení). Kovové součásti štítů mohou ve vlhém prostředí začít korodovat, proto po každé bitvě doporučujeme kovové prvky ošetřit vhodným prostředkem (silikonovým olejem, Konkorem, kuchyňským olejem...). Rovněž doporučujeme štít po každé bitvě očistit od bláta a dalších nečistot.

Při dodržování těchto jednoduchých zásad věříme, že vám štít bude sloužit věrně a statečně v mnoha bitvách.

Ke všem našim štítům nabízíme i servis. Před zasláním štítu na opravu nás ale, prosím, nejdříve kontaktujte (a ideálně zašlete fotky poškození), abychom se mohli domluvit.

Pokud by se štítem bylo cokoli v nepořádku či by se v záruční době projevila nějaká výrobní vada, neváhejte nás kontaktovat. Určitě to půjde nějak vyřešit ke spokojenosti vaší i naší.

bottom of page